זקיקי שיער

זקיקי שיער

שיער דליל

תופעה של הידלדלות שיער אצל נשים נפוצה יותר ממה שמקובל לחשוב. נטייה לאבד שיער קיימת ב-30% עד 40% מהנשים, אך לרוב היא הדרגתית וסמויה הרבה יותר מאצל הגברים. 

לרוב לא מדובר באובדן כמותי של שיער, אלא בשיער דק שתופס את מקום השיער העבה שהיה. כתוצאה מכך נפח השיער המכסה את הקרקפת יורד בהדרגה, והקרקפת נגלית  ומראה השיער הופך דליל. במקביל לתהליך היזדקנות השיער, דוהה צבע הפיגמנט המקורי של השיער , וזאת תופעה המעצימה יותר את המראה הדליל. בתחילה הבעיה היא זמנית, אך ללא טיפול מתאים , היא תהפוך לקבועה.

פתרונות למצבי הידלדלות שיער אצל נשים:

וידאו טופיק הייר מקס         וידאו טופיק

חוסר איזון הורמונלי

צמיחת השיער נמצאת תחת השפעה הורמונלית תמידית. נשים חשופות במהלך חייהן לשינויים הורמונליים גדולים, העשויים להשפיע על שערן. שינויים כאלה עלולים להחליש את השורשים ולפגוע במערכת הצמיחה של השיער.

גיל ההתבגרות וגיל מעבר: 

גילאים קריטיים לשיער. המאזן ההורמונלי בגוף משתנה, ומשפיע על מנגנון צמיחת השיער בכל הגוף וגם בקרקפת. בעלות נטייה להידלדלות שיער, עשויות לראות איבוד שיער אמיתי סביב גילאים אלו. לרוב, הגיל המשמעותי לאישה הוא גיל המעבר, בשל ירידת ההורמונים הנשיים, ועליה יחסית של הורמונים גבריים בדמן ובסביבת זקיקי השיער. 

נשירה מוגברת בעקבות לידה: 

כשלושה חודשים לאחר לידה. ההורמונים בתקופת ההריון גורמים להארכת תקופת הצמיחה של השיער. לאחר הלידה יש ירידה בהורמונים אלו, ואז מספר רב של זקיקי שיער מסיימים את שלב הצמיחה. נוצר תיאום בתזמון הנשירה של השיער, והתוצאה היא - נשירה מוגברת. תופעה זו שכיחה מאוד ולמרות שהיא בדרך-כלל זמנית, היא עלולה להימשך כ-6-12 חודשים. בסיומה, ברוב המקרים, צפיפות השיער ועוביו חוזרים לקדמותם ללא טיפול.

נטילת גלולות או הורמונים: 

הגלולות למניעת הריון וההורמונים החלופיים מכילים צירוף של הורמונים נשיים. הם משנים את המאזן ההורמונלי הטבעי של הגוף. לנטילת הגלולות יש השפעה על חיי השיער - לעיתים חיובית ולעיתים שלילית. וכך בהתאם, נשירת שיער עלולה להתפתח בעקבות הפסקת/התחלת נטילת גלולות. 

הפרעות בבלוטת התריס (המגן): 

הורמון בלוטת התריס אחראי לחילוף החומרים בגוף, ובשיער להגברת קצב הצמיחה. הפרעות בהפרשת הבלוטה אופייניות באחוזים גבוהים יותר לנשים, ועשויות להתבטא באיבוד שיער מפושט. אם את מודעת לבעיות מהסוג הזה, התכונני וחזקי את שיערך על-ידי טיפול בגורמים אחרים העלולים להחלישו.

הפרעות בזרימת הדם

אספקת דם אל עור הקרקפת חיונית מאוד לחיי השיער. בין הגורמים המפריעים לזרימה תקינה: מתחים, דאגות, לחצים רגשיים, כיסויי ראש הדוקים, בעיות בשרירי הגב והצוואר, איסוף שיער הדוק,  ניתן למנוע רבות מתופעות הלוואי של המתח וחוסר זרימת הדם אל השיער על-ידי עיסוי והרפיית השרירים המחוברים אל הקרקפת. על-מנת לשמור על השיער, למנוע נשירה ולעזור למנגנון צמיחת השערות מומלץ להגמיש את העור, להמריץ את מחזור הדם אל זקיקי השיער.

נזקים קוסמטיים

החלקת שיער כימית: 
מסכנת את השיער יותר מכל טיפול קוסמטי אחר. הכימיקלים שוברים את הקשרים המבניים של השיער, על מנת ליישר אותו. זמן המתנה ממושך עם החומר עלול לגרום לנזק בלתי הפיך של שבירת שיער לרסיסים.

סלסול: 
גם כאן משנים במכוון את צורת השערה. במצב זה נפתחים בצורה מכוונת קשרי הגופרית במבנה הקראטין של השערה, בכדי לסגרם אחר-כך בצורה המבוקשת. הנזק הוא שיער שביר מאוד.

צביעת שיער והבהרתו: 
הצבע התמידי מורכב מחומרי צבע וחומרים מחמצנים בריכוזים שונים. מי חמצן הורסים את המלנין שבשערה, וכך מבהירים את צבעה הכהה (שלב ראשוני בצביעת השיער). אחר-כך חומרי הצבע חודרים למרכז השערה מבעד למעטפת שלה. כל אלו הם תכשירים המונחים על הקרקפת, מי החמצן והאמוניה הכלולים בהם עשויים לפגוע הן בשערה והן ברקמת העור. השערה תסבול משבירה, ייבוש והחלשה. חשיפה  ממושכת לאורך שנים עשויים לגרום לפגיעה בזקיקי השיער ולהידלדלות.

בעיות עור

שיער בריא יתקיים רק בקרקפת בריאה ונקייה. הקרקפת צריכה להיות נקייה מעודפי שומן, יובש, קשקשים, אדמומיות, דלקת, פצעים, קליפות והזעת יתר. מחלות דלקתיות של העור, כמו הסבוראה והפסוריאזיס מערערות ביותר את האיזון העדין של העור והשורשים החיים בו, ועשויות להאיץ איבוד שיער. על כן, ניקוי והזנה יעילים של עור הקרקפת חיוניים לשיער בריא וחזק.  סילוק התאים המתים, הקשקשת, הרעלים והלכלוך יועילו לעור הקרקפת לספיגת חומרים החיוניים לשיער. 

נשירה חריגה

מובן שלא כל נשירה מעידה על בעיית דלילות שיער. כל אישה עשויה לעבור בחייה אפיזודות של נשירה, והוא מתבטא בכמות גבוהה מאוד של שיער הנושר בצורה פתאומית ובתקופה קצרה (מעל 200 שערות ביום). זו נשירה שמפחידה נשים, אך לרוב אינה מסוכנת . גם במצב של הידלדלות שיער אמיתית, תהיה נשירה מוגברת. מכיוון שקצב נשירת השיער הדק מהיר יותר מקצב נשירת השיער העבה, מורגשת באופן טבעי עליה ברמת הנשירה, אך היא תופיע בצורה הדרגתית.

קיימת תופעה נוספת הנתפסת כנשירה חריגה, והיא נובעת משבירות שיער. במצב בו השיער נשבר או נקרע בסירוק או הברשה, נראה שיער שנופל בכמות, ושוב עשוי להפחיד. אולם, במצב כזה השורשים תקינים, והבעיה היא באיכות השערה עצמה (לרוב בשל חשיפה לחומרים כימיים). הפחד והדאגה עלולים להאיץ את תופעת הנשירה, וזאת בשל הקשר ההדוק בין שורשי השיער ומערכת העצבים.

 

שירות לקוחות: 1-700-700-221
סניפי סנט הייר:

אתר הבית טל: 03-6136062                 
הרצליה: סוקולוב 2 טל. 09-8858604                           
רעננה: אחוזה 89 טל. 09-7404116    
ת"א: מלכי ישראל 6 טל. 03-6092217                 
חדרה: הרברט סמואל 71 04-6345582
כמו כן ניתן לרכוש את המוצרים באתר הבית www.centhair.co.il