גלולות ונשירת שיער

גלולות ונשירת שיער

ה-גלולה ב-ה' הידיעה נחשבת לאמצעי המניעה הנפוץ ואולי גם היעיל ביותר בעולם המערבי, אולם אותה גלולה שתאפשר מעט שקט מהילדים (אלה שטרם נולדו כמובן), עלולה גם להחמיר מצבים גופניים מסויימים, ביניהם נשירת שיער, למי מהנשים זה קורה וכיצד ניתן להמתיק את הגלולה המרה? כל התשובות במאמר הבא.

בגלל ההורמונים

הגלולה למניעת הריון מכילה הורמונים אשר בנטילתם על ידי האשה מסייעים לגוף לדמות מצב הריון ובכך למנוע למעשה חריגת ביצית מן השחלה והווצרותו של הריון אמיתי.
אין ספק שפעולה זו רצויה ביותר למי שמעוניינות במניעת הריון, אולם כמו לכל תרופה שאנו נוטלים גם לגלולה ישנן תופעות לוואי.
המערכת ההורמונאלית שלנו קשורה ישירות בפעילותן התקינה של מערכות גוף רבות, כולל צימוח השיער שעל ראשינו, כל התערבות במערכת ההורמונאלית, כגון נטילת גלולות למניעת הריון, עשויה להיות בעלת השפעה שלילית או חיובית על השערה.

בגלל ההורים

חשוב להסביר כי הגלולה כלשעצמה אינה גורמת לנשירת שיער ראשן של כלל הנשים באופן גורף, הפגיעה נגרמת רק לנשים בעלות רגישות אנדרוגנטית, כלומר רגישות להורמון הגברי המצוי בגלולות, נטייה זו הינה תורשתית.
סוגים מסויימים של גלולות נוגדים את פעילותו של אותו הורמון גברי ולכן נודעת להם דווקא השפעת חיובית על שיער ראשן של הנשים הנוטלות אותן.

 

בגלל אחת משלוש תופעות

גלולות נגד הריון משפיעות על תהליכים טבעיים בגוף באחת משלוש דרכים:
התגברות ייצור הסבום- מי שעוקב אחר המאמרים שלנו במייל, נתקל כבר במושג הזה, הסבום הוא החלב המופרש מן העור, הסבום מכסה את עור הקרקפת ועוטף את השיערה.
נטילת גלולות למניעת הריון עשויה להחמיר את התופעה ולהגביר עוד יותר את ייצור הסבום המוגבר ממילא, או דווקא להחזיר את רמות ייצור הסבום למצב מאוזן.
מיניאטוריזיציה של השיער-זהו מצב בו ההורמונים פוגעים בתהליך הטבעי של ייצור השיער, וכתוצאה מכך השיער הופך דק ואף פלומתי ומתחיל לנשור עד כדי התקרחות מוחלטת, גם במקרה זה גלולות למניעת הריון עלולות להגביר את התופעה או לאזנה.
אנדרוגנטית סבוראית- שילוב של שתי התופעות הקודמות, התגברות ייצור החלב לצד הדקקות של השיער ונשירתו.

בזכות האבחון

אבחון מקיף הכולל בדיקה מיקרוסקופית ומבוצע על ידי טריקולוג מוסמך, יכול לאפיין נכונה את הבעיה ולהציע טיפול מתאים, בחלק מן המקרים תופנה הפציינטית לרופא על מנת להתאים מחדש את סוג הגלולות.
ועד שימציאו את הגלולה לגבר... במהרה בימינו א-מן!
גם אם בחרת להגביל את שיעור הילודה הפרטי שלך באמצעות הגלולה, היי עירנית לשיעור השיער, ואם זה נמצא בירידה חלילה, הגיעי בהקדם לאבחון לצורך קבלת טיפול מתאים.